Locul II la etapa națională a concursului „Made for Europe“ – Iași 2013

547850_10200951464690508_2021756472_nÎn perioada 5-8 aprilie 2013 Colegiul „Costache Negruzzi“ din Iași, a găzduit  cea de a VII-a ediție a Concursului Național de produse finale ale proiectelor cu finanțare prin programe comunitare, intitulat sugestiv „MADE FOR EUROPE”.

La această competiție au participat 105 concurenți din toată țara, din învățământul primar, gimnazial și liceal, reprezentând  unitățile de învățământ din toate județele ţării. Concursul s-a desfășurat pe durata a două zile, timp în care produsele finale ale proiectelor derulate în programele Comenius, Leonardo da Vinci, Etwinning, au fost prezentate în fața unei comisii naționale de evaluare.

Județul Brașov a fost reprezentat de trei instituții de învățământ: câștigătoarea de anul acesta la faza județeană și anume : ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR.2 CODLEA precum și ocupanții locului doi : Școala Gimnazială nr.11 din Brașov și Liceul “Andrei Mureșanu” Brașov

Produsele proiectului școlii noastre au fost prezentate de către eleva noastră, Aida-Bianca GROZA, din clasa a VIII-a A. Am avut ca parteneri şcoli din Turcia, Polonia și Bulgaria. Echipa de proiect a şcolii noastre a fost formată din cadre didactice și elevi din clasele gimnaziale care, de-a lungul celor doi ani de proiect au  investit  timp, muncă și idei originale în finalizarea cu succes a produselor finale.

De-a lungul celor două zile, organizatorii au pregătit pentru concurenți un program cultural deosebit, care a inclus vizionarea unei piese la Teatrul Național, dar și un tur al municipiului Iași.

Festivitatea de premiere a avut loc luni, de la ora 10, în amfiteatrul colegiului. Delegaţia judeţului Brașov a fost formată din 3 elevi şi 2 cadre didactice, delegaţia fiind condusă de doamna prof. Silviana CIOCEANU – Inspector şcolar proiecte si programe comunitare si activități educative formale și nonformale din cadrul ISJ Brașov.

GALERIA FOTO :

GALERIA VIDEO : (imagini realizate de elevi)

[youtube width=”500″ height=”281″]http://www.youtube.com/watch?v=aI2I7VmtnGM&list=UUNQ_2ykzA7F-nSgIHe4WJpw&index=1[/youtube]