La multi ani, Europa!

DSC04242În data de 9 mai 2013 la şcoala noastră a avut loc activitatea ,,Sunt cetăţean european!” în cadrul proiectului educaţional ,,Călătorie prin Europa” derulat în această săptămână.

Domnul Director adjunct prof. Rekkert Rudolf  a deschis activitatea printr-o expunere despre Uniunea Europeană, Declarația Schuman, Tratatele de la Roma, Tratatul de la Maastricht, Statele membre ale Uniunii Europene, moneda unică europeană, Consiliul European, Comisia Europeană şi Deviza Uniunii Europene „Unitate în diversitate.

Elevii clasei I A, a VII-a şi a VIII-a au avut ca invitat pe  domnul viceprimar Urdea Virgil, care le-a explicat elevilor ce înseamnă să fi cetăţean european, drepturi şi îndatoriri, ce înseamnă pentru Codlea faptul că România este ţară membră a Uniunii Europene şi a dat  răspunsuri   întrebărilor primite despre proiectele cu finanţare europeană ale municipiului Codlea, despre bursele pentru elevi în străinătate şi despre ce înseamnă să fi viceprimar al Codlei.

D-na prof.înv.primar. Velişcu Cătălina a făcut o prezentare power point în vederea cunoaşterii semnificaţiei Uniunii Europene, informaţii despre ţările membre şi însemnele UE.

Elevii clasei I A au realizat o expoziţie cu lucrări reprezentând însemnele ţărilor din UE, steaguri, steme, machete, fotografii, desene şi portofolii şi au încheiat activitatea cu o paradă a steagurilor intonând  imnul UE.

Prof.înv.primar. Velişcu Cătălina[divider top=”0″]

GALERIA FOTO : [nggallery id=8]