Ziua Europei

09052014(027)Vineri 9 Mai, in cabinetul de istorie, elevi din gimnaziu, câte 5 reprezentanți din fiecare clasă, au participat la acțiunea intitulată „Ziua Europei”
In deschiderea activității, domnul director adjunct Rudolf Rekkert a prezentat tripla semnificație a zilei de 9 Mai, evocând evenimente istorice și nume cu mare rezonanță în istoria României și a Europei.
– 9 Mai 1877 – Ziua Independenței de Stat a României ;
– 9 Mai 1945 – Ziua victoriei împotriva Germaniei fasciste ;
– Ziua Europei
Eleva Movileanu Miruna, din clasa a VII-a, pregătită de doamna dirigintă Vlad Aurelia, a prezentat în Power Point un material special pentru această zi.
Elevii din clasele a VI-a și a VIII-a , pregătiți de către doamna profesor Mera Emilia, au desfășurat concursul cu tema „Ziua Europei” . La sfârșitul concursului, câștigătorii au prins în pieptul tuturor participanților cocarde cu steagul Uniunii Europene.
La sfârșitul activității corul școlii, acompaniat la orgă de domnul profesor Mihai Iosif Donațian, a interpretat imnul Uniunii Europene – Oda bucuriei.

Prof. limba şi literatura română Emilia Mera

Galeria foto o puteţi viziona dând click AICI !