O altă toamnă… un nou început de an şcolar !

DSCF4365Filele întoarse din calendar au ajuns la 16 septembrie 2013, iar fiecare dintre noi, indiferent dacă suntem elevi, părinţi, bunici sau profesori, rememorăm primele zile de şcoală, cu emoţiile, sfiala şi optimismul pe care cu toţii le-am trăit an de an în acest anotimp. Elevii Școlii Gimnaziale nr.2 Codlea, însoţiţi de părinţi şi bunici, au fost mai emoţionaţi ca niciodată. Cu ghiozdane şi minunate buchete de flori pentru cei dragi, au păşit cu încredere pragul şcolii, dornici să-şi reîntâlnească prietenii, diriginţii, profesorii şi să le povestească amintirile din vacanţă. Începutul este resimţit diferit, cum este şi firesc, de cei care se raportează la şcoală.

Pentru unii, prima zi de şcoală este o experienţă primă, unică, de intrare într-o instituţie de acest fel, în sala de clasă (elevii din clasa pregătitoare, părinţii care îşi aduc la şcoală întâiul copil). Este, desigur, o ocazie de cunoaştere a noilor colegi, de intrare într-o nouă ordine. Pentru alţii, e un moment de reîncepere, de aliniere la ceea ce deja a mai fost (ne referim la copiii din clasele anterior formate). Pentru părinţi, e un prilej de rememorare, de duioase şi melancolice reîntoarceri în trecut. Pentru dascăli, e încă o bornă temporară pe răbojul vieţii, o nouă etapă a devenirii profesionale, de continuare a lucrării educative sau de preluare a unei noi generaţii de elevi.

Urăm mult succes în noul an școlar atât boboceilor de la clasele pregătitoare cât și tuturor elevilor claselor primare si gimnaziale. Să dea Dumnezeu să fie un an bun atât pentru părinți cât și pentru cadrele didactice ale școlii și fie ca la sfârșitul anului școlar să ne bucurăm de rezultatele deosebite ale copiilor și elevilor noștri.

Galeria foto o puteți viziona și pe pagina noastră de Facebook :