Ore de curs la distanță în spațiul virtual.

20160322_121230Cine a crezut acum cativa ani că tehnologia ne va apropia atât de mult, astfel încât un profesor să poată preda de la sute de kilometri distanță unor elevi aflați în școli diferite?

Iată că se poate și de acest avantaj beneficiază și elevii Școlii Gimnaziale nr.2 Codlea. Cum? Cu ajutorul sistemului de teleprezență din dotarea școlii.

Elevii clasei a VIII-a de la Liceul Teoretic Grigore Antipa Brasov coordonati de prof. de fizica au transmis o lectie experimentala, aceasta fiind urmarita de elevi de cls.VIII de la școala noastră si elevi ai Colegiul “Brad Segal” Tulcea .

Echipamentul IT aflat in dotarea acestor scoli permite elevilor și profesorilor sa vizualizeze o lectie transmisa dintr-o altă scoala dar si ceea ce scrie pe touchscreen profesorul care transmite lectia, permitandu-le celor care urmaresc sa observe dar si sa faca eventuale comentarii la cele scrise sau spuse.

Nu că acum suntem parte a unei generații conectată în permanență la noile tehnologii ?

Galeria foto a activității o puteți viziona pe pagina noastră de Facebook (click AICI !)