Realizari ale elevilor

Eleva Trișcaru Narcisa elevă în clasa a VII-a C, a Școlii Generale nr.2 Codlea, este o adevarată artistă.

Explorând lucrările Narcisei puteți trece prin multe stări ale spiritului. Artista se joacă cu lumina și formele creând iluzii optice, lăsând privitorul să observe detaliul. Picturile Narcisei trec prin mai multe stiluri și curente artistice cum ar fi suprarealismul sau stampele japoneze.

Artista își tratează lucrarile cu mare finețe  și candoare, folosind în multe dintre lucrările ei elemente din natură, deasemenea suportul de lucru fiind lemnul care oferă lucrărilor o materialitate aparte.

 

Prof. educație plastică Dancu Annamaria

[slideshow id=18]


 

Există elevi de clasa a VI-a, cu puteri supranaturale! Nu ştiaţi ?

Eu cunosc unul, de fapt una.

Se poate spune că e ofata obişnuită :  râs cristalin, privire jucăuşă, (uneori melancolică), încadrată de un buchet de cârlionţi castanii, pe care-i ciufuleşte câteodată ploaia.

Atenţie ! Are caiete ordonate de teme, pe care nu le uită acasă !

Poate să transforme în mieluşei zmeii ascunşi printre filele manualelor şcolare !

Poate să obţină armonii sonore, doar trecând  cu degetele peste claviatura unui pian.

Dar cel mai mult îi place să se aventureze în împărăţia imaginaţiei ! Dintr-un curcubeu de cuvinte, metafore, epitete, imagini vizuale, comparaţii sau personificări, poate crea nişte frumuseţi literare inedite, cum e şi cea pe care o veţi citi îndată, după ce veţi afla numele debutantei: Sorina Luiza Oprea, din clasa a VI-a A.

Felicitări Sorina, pentru talentul literar şi pentru pasiunea scrisului, care să te însoţească toată viaţa !

Mult succes !

prof. Marilena CRĂCIUN – limba si literatura română