Masuri privind asigurarea securitatii si a sigurantei elevilor in perimetrul scolii

[divider top=”0″]

IN ATENTIA PARINTILOR/PERSOANELOR STRAINE/VIZITATORILOR !

Paza Scolii Gimnaziale nr.2 Codlea este asigurată de paznicul scolii. In scoala se organizeaza permanent pe durata desfasurarii cursurilor serviciul pe scoala al cadrelor didactice. Accesul elevilor in scoala se face pe poarta care face legatura directa cu curtea scolii. Accesul elevilor in scoala este permis pe baza carnetului de elev si  uniformei scolare stabilite prin ROI.

Accesul persoanelor straine (parinti/ reprez.legali, rude, vizitatori, etc) se face pe poarta centrala, numit punct de control si este permis dupa verificarea identitatii acestora de catre paznic si dupa primirea unui ecuson pentru vizitatori.

Accesul personalului scolii se face pe poarta centrala, prin punctul de control.

Accesul parintilor in scoala este permis doar in pauze, cu exceptia cazurilor de forta majora.

Elevul de serviciu din punctul de control inregistreaza numele, prenumele, seria si numarul actului de identitate, scopul vizitei, precum si ora intrarii si parasirii incintei scolii in Registrul pentru evidenta accesului vizitatorilor in spatiile de invatamant.

Dupa inregistrarea datelor paznicul inmaneaza ecusonul care atesta calitatea de vizitator. Vizitatorii au obligatia de a purta ecusonul la vedere pe toata perioada ramanerii in scoala si de a-l restitui la punctul de control, in momentul parasirii acesteia. Paznicul va conduce vizitatorul pana la locul stabilit de director (la parter – spatiul din fata cancelariei) pentru intalnirile personalului scolii cu terta persoana si anunta persoana cu care vizitatorul solicita intalnirea.

Vizitatorii au obligatia sa respecte reglementarile interne ale unitatii de invatamant referitoare la accesul in scoala si sa nu paraseasca locul stabilit pentru intalnire. Se interzice accesul vizitatorilor in alte spatii decat cele stabilite de conducerea scolii.

Se interzice intrarea in scoala a persoanelor turbulente sau a celor aflate sub influenta bauturilor alcoolice, a celor avand comportament agresiv, precum si a celor care au intentia vadita de a deranja ordinea si linistea in scoala.

Se interzice intrarea vizitatorilor insotiti de caini sau care au asupra lor arme sau obiecte contondente, substante toxice, explozivo-pirotehnice, iritante-lacrimogene sau usor inflamabile, publicatii avand caracter obscen sau instigator precum si stupefiante sau bauturi alcoolice.

Accesul parintilor in scoala este permis in urmatoarele cazuri:

a)     La solicitarea profesorilor diriginti/profesorilor/conducerii scolii

b)    La sedintele cu parintii organizate de scoala

c)     Pentru rezolvarea unor probleme referitoare la acte/documente sau alte situatii scolare care implica relatia directa a parintilor cu secretariatul, prof.diriginte sau conducerea scolii

d)    La intalnirile solicitate de parinti programate de comun accord cu personalul didactic/conducerea scolii

e)     La diferite evenimente publice si activitati scolare/extracurriculare la care sunt invitati sa participle si parintii;

f)      Pentru sprijinirea deplasarii copiilor cu handicap grav care  necesita asistent personal, in si din sala de curs. Acestia vor primi din partea conducerii scolii o legitimatie de acces in institutia de invatamant.

g)     La cabinetul logopedic pe baza de legitimatie.

Director,

Prof. Mariana ROINITA

Prezentele masuri sunt elaborate in concordanta cu ROI al Scolii Gimnaziale nr.2 Codlea  si adresa MECTS nr.67843/09.11.2012